İkiden Fazla Aracın Karıştığı Kazada Nasıl Kaza Tutanağı Tutulur?

Eğer ikiden fazla aracın karıştığı bir kaza gerçekleşmişse, birden fazla kaza tutanağı düzenleyebilirsiniz. Elinizdeki kaza tutanaklarını her durumu düşünerek fotokopiyle çoğaltılmış şekilde aracınızda mutlaka bulundurun. Kazaya karışan diğer araçlarla birlikte doldurduğunuz tutanaklara, telefonunuzdan çektiğiniz kaza görsellerini de ekleyebilirsiniz. Tutanak ve fotoğrafları, trafik sigortanızın kayıtlı olduğu şirkete (varsa kasko şirketine) 5 iş günü içerisinde göndermelisiniz.

Mobil Kaza Tutanağı Nedir? Nasıl Doldurulur?

Kazalarda ne gibi durumlarla karşılaşacağınızı önceden tahmin etmek zordur. Kaza sonrasında her ihtimale karşı bir hastaneye giderek alkol raporu almanız, sizin için ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi açısından kolaylaştırıcı olacaktır. Bu raporu da yine tutanağa ekleyerek işinizi sağlama alabilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen Mobil Kaza Tutanağı’nı cep telefonunuza indirerek, kaza durumunda telefonunuzdan da gerekli işlemleri gerekleştirebiliriniz.

Ün Sigorta Aracılık Hizmetleri  / Perpa Ticaret Merkezi B Blok K.9 No:1400 Şişli İstanbul ./ Tel : 0212 320 80 10 / ​www.sigortacimiz.net


Trafik Kaza Tespit Tutanağı Nedir?

Trafik kaza tespit tutanağı, sürücülerin araçlarında mutlaka bulundurmaları gereken bir form belgesidir.Aracınızla maddi hasara neden olan bir kazaya karıştığınızda, trafik polisleri kaza mahaline gelinceye dek taraflar arasında doldurulması gerekmektedir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesinde yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların serbest iradeleriyle dolduracakları “Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı” uygulaması 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren başlamıştır.

 
Kaza Tepit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Aşağıda kaza tespit tutanağının nasıl doldurulması gerektiğini basamak basamak sizler için açıklıyoruz.


Trafik Kaza Tespit Tutanağı

1-  Kazanın gerçekleştiği tarihi ve saati bu bölüme giriyoruz.

2- Kazanın gerçekleştiği adresi ayrıntılı şekilde yazıyoruz.

3- Olayla ilgili olarak görgü tanığı ifadesi varsa bu bölüme eklenmesi gerekmektedir. Eğer gerekli alan yeterli gelmiyorsa, beyaz bir A4 kağıda kalan bölümleri yazarak tutanağa iliştirebilirsiniz.

Tutanakta görgü tanığının adı, soyadı ve imzası mutlaka bulunmalıdır.

4- Kazaya karışan diğer sürücü bilgisi bu alana girilecek.

5- Kaz yapan araçların bilgileri bu alana girilecek

6- Trafik Sigorta Poliçesi bilgileri için ayrılmış bölümdür.

7- Kaza yapan araçların darbe aldıkları alanları temsili olarak bu alanda göstermeniz gerekmektedir.

8- Kazanın hangi sebeple yapıldığına dair ayrıntılı bilgiler bu alana girilecektir. Araçların hızları ve fren izi uzunluğunu mutlaka belirtmeyi unutmayın.

9- Kaza taslağı bu alana çizilecektir.

10- Araç sürücülerinin görüşlerini belirtmelerine yarayan alandır.

11- Tutanak doldurulduktan sonra, taraflar hemfikir olduklarını belirtmen amacıyla ilgili alana imzalarını atmalılar. Eksik imzada belge geçersiz kabul edilecektir.

​KAZA TESPİT TUTANAĞI