Kasko sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeliyim ?

Kasko sigortası yaptırmayı düşünürken aracınızın başına bir şeyler geldiğinde bunu sorunsuz ve maliyetsiz bir şekilde halletmeyi düşünürsünüz. Tüketiciler doğal olarak, en ucuz kasko sigortasını bulmaya çalışırlar. Aslında Kasko sigortasında en uygun en ucuz poliçe kavramı biraz muallaktır. Satın alınan Kasko Sigortasında satıcı size en ucuz poliçeyi hazırlarken bazı teminatlarda daraltma bazı teminatları da tamamen poliçe kapsamı dışında tutabilmektedir.

O zaman bir kasko sigortası poliçesi alırken nelere dikkat edebiliriz.

 1- Muafiyet;
Muafiyetli araç sigortalarında özellikle sigorta bedeli yüksek araçlarda fiyat uygunluğu için kullanılır. Genellikle muafiyet bedeli araç bedeli üzerinden uygulanır. Örnek vermek gerekirse değeri 100.000 TL olan aracınıza %2 muafiyet uygulanarak poliçenizi 800 TL daha ucuza satın aldınız. Bu araç için her hasarda uygulanacak muafiyet bedeli 2.000 TL den az olmamak üzere hasar bedelinin %2 si size ödenmeyecektir. Bir başka deyişle 2.000 TL ye kadar hasarlarınız için hiç ödeme yapılmayacak, hasar bedeli 5.000 TL ise size 3.000 TL hasar ödemesi yapılacaktır. Biz acente olarak aracınızın değeri 350.000 TL ve üstü değilse muafiyetli poliçeyi sizlere önermiyoruz.

 2- Ek Teminatlarında Muafiyet;
En uygun kasko poliçesi alırken en çok uygulanan muafiyet türü. Genellikle deprem ve seylap (sel) teminatları %25 muafiyetli satılır. Poliçenizi satın alırken 50-70 TL gibi bir indirime sahip olabilirsiniz ama bu risklerden dolayı aracınız bir hasara uğrarsa hasar bedelini %25 eksik alırsınız. Bu teminatları muafiyetsiz almanızı tavsiye ederiz.

 3- İkame Araç; 
En ucuz kasko sigorta poliçesini alırken tüketicilerin genellikle dikkat etmediği bir husustur. Aracınız hasar yaptığında sigorta şirketi aracınızın onarımı süresince size araçsız kalmayın diye bir araç tahsis eder. Ama bu yedek aracın süresi sınırsız değildir. Genellikle kasko sigortalarında 3 ila 15 gün arasında değişir. 3 günlük yedek araç için teminat satın aldığınızda yaklaşık 100 TL ödüyorsanız 15 gün için de 250 TL ödersiniz.

 4-Ön Cam Değişimi;
Ön cam hasarlarında sigorta şirketleri maliyetleri daha uygun olduğu için Özel Anlaşmalı Cam Servislerine yönlendirmektedirler. Buralarda takılan araç ön camları yerli üretim olup, her türlü sertifikaya sahip orjinalini aratmayan kaliteye sahiptirler. Ancak siz ille de benim aracımın orjinalliği bozulmasın ben aracımın ön camını yetkili servisten başka yerde değişmem derseniz ve bunun size ek bir maliyet yüklemesini isterseniz kasko sigortası yaptırırken muafiyetsiz ön cam değişimi fark bedeli ödemek zorundasınız.

 5- Anlaşmalı Oto Servis Ağı;
Kasko sigortalı aracınız hasar yaptığında, bu hasarı en sorunsuz şekilde halletmenin yolu aracınızı kasko sigorta şirketinizin anlaşmalı servisinde hasar onarımını yaptırmaktır. Bu yüzden kasko yaptırmadan önce hangi şirketi tercih edecekseniz o sigorta şirketinin ilinizde veya ilçenizde hangi yetkili/ yetkisiz oto servisleriyle anlaşmalı olduğunu mutlaka araştırın. Eğer hasarınızın oluşumunda bir sorun yoksa anlaşmalı serviste hiçbir ücret ödemeden onarımı yaptırabilirsiniz.

 6- Meslek İndirimleri;
Bazı sigorta şirketleri mesleklere göre önemli indirimler verdiklerinden, kasko poliçesi yaptırırken mutlaka mesleğinizi doğru olarak belirtin. Hasar yaptığınızda belirttiğiniz meslek dalına sahip olduğunuzu belgeleyemezseniz yapılan indirim oranında hasarınız eksik ödenir.

 7-Araca Sonradan Taktırılan Aksesuarlar;
Aracınıza sonradan takdırdığınız (aracın orjinali olsun veya olmasın) aksesuarları mutlaka tek tek bedel belirterek kasko poliçenize yazdırın. Bunlar park sensörü, telefon kiti, navigasyon, basamak, tampon koruyucu gibi araca sonradan talılan aksesuarlar poliçenizde belirtilmemişse bir hasara uğradıklarında sigorta şirketi size ödeme yapmaz. Bunların yanında aracınızda LPG var ise bunu da mutlaka bedel belirterek kasko poliçenize yazdırın. 

KASKO

Kasko sigortası ile aracınızın hasar görmesi, kullanılamayacak halde olması ya da ölüm, yaralanma gibi can güvenliği sorunlarının yaşandığı olası hallerde sigorta sahibine finansal destek sağlanmaktadır.

Kasko ana teminatları olan yangın, çalınma, hırsızlık, çarpma ve çarpışma durumlarına karşı aracınızı güvence altına almanın  yanısıra; ferdi kaza, sel ve su baskını, terör, hukuksal koruma, zengin asistans plus pakedi, yurtdışı kapsamı gibi ek teminatlar ile sigorta kapsamınızı genişletebilirsiniz.


Kasko Sigortası, zorunlu Trafik Sigorta’sının aksine karşı taraftaki aracı değil; sigorta sahibinin kendi aracını güvence altına almasını sağlar ki bu durum Kasko ve Trafik sigortaları arasındaki en önemli farktır.

Ün Sigorta Aracılık Hizmetleri  / Perpa Ticaret Merkezi B Blok K.9 No:1400 Şişli İstanbul ./ Tel : 0212 320 80 10 / ​www.sigortacimiz.net